آیا خون آشام ها واقعا وجود دارند؟

یک زیست-شیمیدان کانادایی پیشنهاد کرده است که مردمانی مشهور به خون آشام در واقع به نوعی بیماری خونی به نام پورفیریا مادر زادی دچار هستند.تا کنون فقط دویست مورد از این بیماری ها گزارش شده است.گرچه ژن عامل این بیماری ها بسیار نادر است،ازدواج بین خویشاوندان در برخی از جامعه های بسته باعث معمول شدن این بیماری می شود.

در پورفیریای مادر زادی تولید هم دچار مشکل می شود.هم بخش مهمی از هموگلوبین است،یعنی همان پروتئینی ست که اکسیژن را در سراسر بدن جابجا می کند.پروفریا اثرات بسیار ی بر بدن ،به ویژه پوست وکبد دارد.یکی از این اثر ها حساسیت به نور است.قرارگرفتن در معرض افتاب ،باعث ایجاد بر آمدگی وزخم های سرخ رنگی بر روی پوست می شود.

مبتلایان به این بیماری ،شب ها وجاهای تاریک را می پسندند.این بیماری باعث می شود دندان ها به رنگ سرخ متمایل به قهوه ای درآیند و چنین می نماید که دندان ها به خون آغشته شده اند.این پورفیریا ی نادر باعث ایجاد زخم هایی می شود که به غضروف واستخوان بیماران آسیب می زند و درنتیجه بینی،گوش ها و انگشتان آنان شکل غیر طبیعی پیدا می کنند.بیمار ممکن گوش های نوک تیز ،بینی پهن و انگشتان دراز پیدا کند.پورفیریا باعث می شود رفتار های عجیبی از بیماران سر بزند.آنها دچار توهم می شوند و حرکات غیر طبیعی از خودشان نشان می دهند.

“دلفین” به هنگام مطرح کردن این نظریه ی خود گفت مواد موجود در سیر (گرچه برای بسیاری از مردم سودمند است )حال بیماران پروفریا را بدتر می کند.البته چنین ادعایی ثابت نشده و بیشتر دانشمندان آن را نپذیرفتند.

همچنین ترس از خون آشام ها آنچنان در سده ی هجدهم میلادی گسترش یافت که بدن هایی را که گمان می کردند نمرده اند، از گور در می آوردند وبیشترشان برخلاف نظریه ی دلفین چهره ی ناجور و تغییر یافته ای نداشتند.به علاوه،خوردن خون انسان هیچ کمکی به بیماران نمی کرد.

به نظر نمی رسد که دراکولای معروف هم به این بیماری دچار بوده باشد. شاید نشانه های پورفیریا با داستان هایی درباره ی این اشراف زاده ی رومانیایی ستمگر که دشمنان خود را به چهار میخ میکشید ،در هم آمیخته باشد.ما هرگز نخواهیم فهمید که داستان  خون آشام ها به راستی الهام گرفته ازافراد مبتلا به بیماری مادر زادی پورفیریا بوده اس یا نه.حتی اگر خون آشام هایی هم وجود داشته باشند،نگران نباشید.پورفیریا یک ناهنجاری ژنتیکی است ،یعنی اگر کسی شما را گاز بگیرد به آن دچار نمی شوید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>